Montaż deski barlineckiej na ścianie

Opublikowany : 2017-07-04 18:22:14
Kategorie : Porady

Pomysł montażu desek podłogowych na ścianie nie jest nowy. W ostatnich czasach jednak coraz bardziej popularny. Dzięki drewnianym elementom na ścianie pomieszczenie staje się bardziej przytulne, lepiej wyciszone. Zastosowanie do montażu na ścianie drewnianej deski podłogowej pozwala osiągnąć bardzo ciekawe efekty ze względu na różnorodność wzorów które możemy zastosować do jej ułożenia. Deski podłogowe możemy układać poziomo, pionowo ukośnie pod dowolnym kątem. Ten element dekoracyjny możemy zastosować na całej ścianie lub tylko na jej części. Jednym słowem ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. 

Dziś przedstawimy system montażu jaki oferuje firma Barlinek. System ten umożliwia montaż na ścianie flagowego produktu tej Firmy: deski barlineckiej. W systemie Firmy Barlinek do montażu podłogi na ścianie wykorzystuje się specjalnie do tego celu zaprojektowany klips montażowy oraz powszechnie dostępne materiały wykończeniowe (np: płaskowniki i kątowniki aluminiowe w narożach wewnętrznych i zewnętrznych. 

Instrukcja montażu

Krok 1

Deska barlinecka montaż na ścianie - pomiar równości ścian

Montaż rozpoczynamy od sprawdzenie czy ściana na której odbywać się będzie montaż jest równa. Do weryfikacji należy użyć długiej poziomicy. Producent dopuszcza montaż na ścianie, na której odchylenie nie przekracza 2 mm na długości 2 metrów

Krok 2

Montaż deski barlineckiej na ścianie - zaznaczenie łat na ścianach.

W kolejnym kroku musimy rozplanować rozmieszczenie drewnianych łat konstrukcyjnych, które będziemy przymocowywać do ściany. Producent zaleca że łata ta musi mieć przekrój minimum 18 x 55 mm. Pierwsza łata powinna znajdować się w odległości maksymalnie 10 cm od naroża wewnętrznego lub zewnętrznego.

Krok 3

Montaż deski barlineckiej na ścianie - odległość między łatami

Odległość pomiędzy kolejnym łatami nie może przekroczyć 50 cm.

Krok 4

Montaż deski barlineckiej na ścianie - odległość między łatami : 50 cm

Łaty mocujemy za pomocą kołków rozporowych, pamiętając, że ich głowy nie mogą wystawać powyżej płaszczyzny łaty.

Krok 5

Deska barlinecka - montaż na ścianie : weryfikacja położenia łat względem siebie.

Łaty muszą tworzyć jedną płaszczyznę. Sprawdzamy to za pomocą poziomicy przyłożonej na szerokości minimum 3 łat. W razie potrzeby poziomujemy konstrukcję przy użyciu np. sklejki.

Krok 6

Montaż deski barlineckiej : odchylenie łaty

Sprawdzamy poziom ściany za pomocą poziomicy. Odchylenie nie może przekraczać 2 mm na długości 2 metrów.

Krok 7

Montaż deski barlineckiej na ścianie : aklimatyzacja desek - 48 h

Przed rozpoczęciem montażu deski aklimatyzujemy w opakowaniu fabrycznym przez ok. 48 godzin. Deska Barlinecka wykonana jest z naturalnego drewna, przez co jej wzór jest niepowtarzalny. W związku z tym przed montażem zaleca się wykonanie doboru kolorystycznego układanej powierzchni.

Krok 8

Montaż deski barlineckiej do łat na ścianie

Na drewniane legary konstrukcyjne nakładamy klej do drewna lub klej montażowy (do wysokości jednej deski). Pierwszą deskę (z obciętym piórem) dokładamy do podłogi, dociskamy do rusztu z klejem i od góry mocujemy klipsami.

Krok 9

Montaż deski barlineckiej na ścianie - krawędzie desek na ścianie.

Na drewniane legary konstrukcyjne nakładamy klej do drewna lub klej montażowy (do wysokości jednej deski). Pierwszą deskę (z obciętym piórem) dokładamy do podłogi, dociskamy do rusztu z klejem i od góry mocujemy klipsami.

Krok 10

Montaż Deski Barlineckiej na ścianie - układanie pióro - wpust

Kolejne deski łączymy ze sobą za pomocą zamków – dobijając je do siebie.

Krok 11

Montaż deski barlineckiej na ścianie - naroże ściany

Naroże zewnętrzne wykańczamy np. ścinając brzegi desek pod kątek 45 stopni. Na styku krawędzi nakładamy klej montażowy.

Krok 12

Montaż Deski Barlineckiej na ścianie - na narożach stosujemy klej montażowy.

Na tak ścięte naroże, na styku desek nakładamy klej montażowy.

Krok 13

Montaż Deski Barlineckiej na ścianie - wykończenie naroża kątownikiem aluminiowym.

Następnie w tym miejscu wklejamy np. płaskownik aluminiowy, który stanowi element dekoracyjny oraz zabezpiecza ostre krawędzie ściętych desek. Zamiennie można zastosować również kątowniki aluminiowe lub drewniane.

Krok 14

Deska Barlinecka - montaż na ścianie - efekt końcowy.

Efekt końcowy. Istnieje możliwość zastosowania wielu elementów wykańczających np: półki lub wieszaki.

Warto wiedzieć

  • Do montażu drewnianych desek warstwowych Barlinek rekomenduje deski z zamkiem czołowym 5Gc. Zamek ten nie wymaga dobijania na krótkiej krawędzi, dzięki czemu montaż desek jest o wiele prostszy.
  • Połączenie w narożu wewnętrznym możemy wykończyć stosując wypełniacz akrylowy w kolorze desek.
  • Połączenie podłoga-ściana lub zakończenie okładziny ściennej z sufitem możemy zamaskować listwą przypodłogową.
  • Z listwy przypodłogowej możemy zrobić ćwierćwałek do maskowania połączeń – obcinając górę listwy na grubość 14mm.
  • Mocując na okładzinie ściennej telewizor lub szafki, kotwy mocujące montujemy do ściany murowanej. Lekkie przedmioty możemy mocować bezpośrednio do okładziny drewnianej – stosując przeznaczone do tego kotwy.
  • Warunki użytkowania drewnianych desek warstwowych zamocowanych w innych miejscach niż podłoga są takie same jak desek podłogowych tj. wilgotność względna powietrza od 45% do 60%, temperatura od +18 °C do +24°C.
  • Do pielęgnacji drewnianych okładzin ściennych z Deski Barlineckiej należy stosować środki pielęgnacyjne z oferty Barlinka dedykowane do poszczególnych wykończeń deski.

POWYŻSZE SUGESTIE DOTYCZĄCE MONTAŻU I WYKOŃCZENIA DESKI MAJĄ CHARAKTER TYLKO POMOCNICZY I INSPIRACYJNY. PRACE MONTAŻOWE LUB WYKOŃCZENIOWE MOŻNA WYKONYWAĆ INDYWIDUALNIE UŻYWAJĄC OGÓLNIE DOSTĘPNYCH NA RYNKU MATERIAŁÓW.

Udostępnij ten artykuł

Dodaj komentarz

 (z http://)